Internet

Zalety łącza światłowodowego:

Wielofunkcyjność

Technologia światłowodowa to uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu można wyposażyć gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa w cały pakiet usług multimedialnych i telekomunikacyjnych. Poza niezwykle szybkim internetem, światłowód może również służyć do przesyłu sygnału telewizyjnego i telefonii stacjonarnej.

Przepustowość

Do największych zalet światłowodu zalicza się bezapelacyjnie jego przepustowość, czyli maksymalna wielkość informacji możliwa do przesłania przez kanał w określonym czasie. Wszystkie dane przesyłane są w formie wiązki światła, która posiada tysiąckrotnie większy potencjał niż rozpowszechniona dotychczas technologia oparta o miedź. Już pojedyncze włókno światłowodu charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością informacyjną, co gwarantuje użytkownikom sieci doskonały transfer. W praktyce oznacza to koniec zacinania się programów telewizyjnych, błyskawiczne ściąganie plików, oraz skrócenie do minimum lub całkowite wyeliminowanie oczekiwania na buforowanie.

Odporność i gwarancja jakości

Technologia światłowodowa jest niemalże całkowicie niezależna od warunków atmosferycznych. Oznacza to, że bez względu na pogodę za oknem (wichury, burze, intensywne opady śniegu czy deszczu) usługi będą działać równie szybko i niezawodnie. Co więcej, światłowód jest odporny również na oddziaływanie wyładowań elektrycznych i zakłóceń elektromagnetycznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci telekomunikacyjnych, światłowód gwarantuje stałą prędkość transferu oraz doskonały sygnał.

Łatwa instalacja

Jedną z najważniejszych zalet technologii światłowodowej jest bezproblemowa instalacja, która nie ingeruje w strukturę budynku, nie wymaga rozkuwania ścian itp.  Wykwalifikowani i doświadczeni monterzy instalują światłowód w ciągu maksymalnie 3 godzin, w taki sposób by cała instalacja światłowodowa była niewidoczna. Ze względu na niewielkie rozmiary kabla można go z łatwością ukryć w elementach wykończeniowych (np. listwach przypodłogowych). Przebieg światłowodu i umiejscowienie gniazda optycznego jest uzgadniane z klientem. Następnie monterzy podłączają i konfigurują sprzęt umożliwiający bezproblemowe korzystanie z internetu i telewizji.

Bezpieczeństwo

Wykorzystanie przewodów światłowodowych podnosi poziom bezpieczeństwa danych gdyż ten sposób transmisji jest niezwykle trudny do przechwycenia przez osoby nieupoważnione. Ponadto technologia ta eliminuje zagrożenie pożarowe gdyż  w  porównaniu do kabli miedzianych, w światłowodzie nie mamy do czynienia z przepływem prądu elektrycznego,  nie ulegają one nagrzewaniu ani nie powodują iskrzenia.